För registreringsbesiktning av ett fordon som importerats begagnat från utlandet och som inte registrerats i Finland behöver du vanligtvis ett intyg över tidigare registrering. Intyget kan vara antingen
- ett utländskt registreringsintyg eller
- ett intyg utfärdat av en utländsk myndighet som sköter fordonsregistreringsärenden eller
- en uppgift om tidigare registrering av fordonet som erhållits ur ett system som upprätthålls av en myndighet.
I vissa undantagsfall krävs inte intyg om registrering från utlandet. Undantagen beskrivs på sidan för Registreringsbesiktning.
Om fordonet tidigare varit registrerat i Finland men saknar de handlingar som krävs för besiktning och registrering — eller om fordonet tagits i bruk i Finland men aldrig registrerats — får du närmare instruktioner även på "Registreringsbesiktning"-sidan.
Registreringsbesiktning
Om du importerar ett begagnat fordon till Finland och har de nödvändiga handlingarna, hittar du närmare anvisningar på sidan ”Fordonets import till Finland”.
Import av fordon till Finland
Om du inte kan skaffa det begärda intyget från den tidigare registreringsmyndigheten utomlands, kan Traficom vid särskilda skäl godta annan tillförlitlig dokumentation som bevis för din rätt att registrera fordonet.