Etusivu: Traficom
Etusivu: Traficom
Valikko

Savonlinnan kaupunki ja Liikenne- ja viestintävirasto Traficom järjestivät lentoliikenteen kilpailutuksen Helsingin ja Savonlinnan välisten reittilentojen hankkimiseksi ajanjaksolle 19.1.2026–15.12.2028. Tarjouskilpailun voittajaksi on valittu BASe Airlines Ltd.

Kilpailutukseen saapui kolme tarjousta, joista BASe Airlines Ltd valittiin voittajaksi. Sopimusneuvottelut BASe Airlines Ltd:n kanssa käynnistyvät elokuussa, jonka jälkeen liput ensi vuodelle tulevat myyntiin.

Helsingin ja kuuden maakuntakentän välisiä lentoja rahoitetaan 27.2.2028 saakka

Hallituksen talouspoliittinen ministerivaliokunta päätti 20.5.2025 rahoittaa kokonaan kuuden maakuntakentän ja Helsingin välisiä lentoyhteyksiä 27.2.2028 saakka. 

Traficom on tehnyt Finnairin kanssa sopimuksen optiokaudesta, jolla varmistettiin alla mainittujen reittien lentojen jatkuminen. Koska kyseessä on optio, jatkuu palvelutaso pääasiassa nykyisellään. Liput ovat tulossa myyntiin lähipäivinä ja Finnair tiedottaa, kun liput tulevat myyntiin. 

Liikennöitävät Finnairin reittiyhteydet ovat seuraavat:

  • Joensuu - Helsinki 
  • Jyväskylä - Helsinki 
  • Kajaani - Helsinki 
  • Kemi - Helsinki
  • Kokkola - Helsinki

Traficomilla ja Porilla on yhteishankintasopimus Porin ja Helsingin välisille lennoille 23.3.2027 asti. Talouspoliittisen ministeriövaliokunnan päätöksen mukaisesti valtio alkaa rahoittamaan yhteyttä täysimääräisesti ensi vuoden alusta alkaen 27.2.2028 asti. Valtion rahoituksen täysiaikainen hyödyntäminen vaatii sopimuksessa olevan option käyttämistä. Neuvottelut sopimuksessa olevan option käytöstä aloitetaan operaattorin kanssa syksyllä.