Liikenne- ja viestintävirasto Traficom on pääpartnerina marraskuussa 2023 alkaneessa OpenRisk II "Tools for shared & dynamic maritime traffic risk picture of the Baltic Sea region" -hankkeessa.
Hankekonsortioon kuuluu 7 partneria, mukaan lukien Traficom, Aalto-yliopisto, Norwegian Coastal Administration, Gdansk University of Technology, University of Tartu, Helsingin yliopisto ja Northern Dimension Partnership on Transport and Logistics (NDPTL) sihteeristö.
Hankkeen tavoitteena on kehittää riskinarviointi- ja riskienhallintatyökaluja, jotka tukevat toimivaltaisia merenkulkuviranomaisia torjumaan merionnettomuuksia ja minimoimaan niiden vaikutukset sekä ihmisiin että ympäristöön. OpenRisk II -hanke pyrkii priorisoimaan työkalujen loppukäyttäjien tarpeet keskittyen käytännön ratkaisuihin, joilla vastataan suoraan merenkulkuviranomaisten ja muiden työkalujen loppukäyttäjien kohtaamiin todellisiin haasteisiin.
OpenRisk II-hankkeen keskiössä on uusien ja käyttäjäystävällisten riskinarviointi- ja riskienhallintatyökalujen kehittäminen, jotka ovat suunniteltu antamaan viranomaisille paremmat keinot ehkäistä merionnettomuuksia, minimoimaan niiden seurauksia ja tehostamaan riskienhallintaa. Nämä kolme työkalua ovat:
1) AISyRISK-työkalu (https://aisyrisk.no) sovittaminen Itämeren alueelle sekä uuden riskinarviointimoduulin kehittäminen jäänavigointiin, jota voidaan käyttää myös Itämeren ulkopuolella, esim. arktisella alueella
2) Alueellinen palvelu Itämeren meren ekosysteemin haavoittuvuudesta meren aiheuttamille päästöille
3) Työkalu viranomaisten riskienhallinnan suorituskyvyn arvioimiseen sekä riskinarviointien laadun arvioimiseksi
Hanketta rahoittaa EU:n Itämeren alueen Interreg-ohjelma 2021-2027, ja hankkeen kokonaisbudjetti on 2 041 350 euroa. Hanke toteutetaan 01.11.2023 - 31.10.2026.
Lisätietoja:
Mirka Laurila-Pant, erityisasiantuntija, mirka.laurila-pant@traficom.fi
Valtteri Laine, johtava asiantuntija, valtteri.laine@traficom.fi
