Etusivu: Traficom
Etusivu: Traficom
Valikko

Liikenne- ja viestintävirasto Traficom määrää vesikulkuneuvolla liikkumista koskevan 9 km/h nopeusrajoituksen Ikaalisten Kyrösjärvelle, Iso-Pärkkö ja Pikku-Pärkkö saariin rajoittuvalle, Kuuntelanlahden puoleiselle vesialueelle liitekartan mukaisesti.

Perustelut

Nopeusrajoituksen määrääminen on vesiliikennelain 101 §:n mukaisesti tarpeellista liikenteen ja ympäristön suojelemiseksi. Nopeusrajoituksen määrääminen ei myöskään vaikeuta alueen vesiliikennettä, koska rajoitusalueen ulkopuolella kulkee merkitty venereitti, jota rajoitus ei koske. Liikenne- ja viestintävirasto katsoo, että ELY-keskuksen lausunnossa esiin tuodut seikat osoittavat suurista ajonopeuksista
aiheutuvan häiriötä alueen vesilinnuille. Liikenne- ja viestintävirasto yhtyy Sisä-Suomen poliisilaitoksen näkemykseen siitä, että nopeusrajoituksen määräämisellä on alueen turvallisuutta parantava vaikutus. Rajoitusalueeseen rajoittuvien kiinteistöjen omistajat eivät ole jättäneet asiasta lausuntoja tai muistutuksia. Tästä johtuen voidaan olettaa, että he eivät ole vastustaneet esitystä. Yksityishenkilö AA:n
kiinteistö ei sijaitse rajoitusalueella ja Traficomin näkemyksen mukaan muilta viranomaisilta asiassa saadut lausunnot osoittavat nopeusrajoitukselle olevan tarvetta.

Poikkeamat kiellosta tai rajoituksesta

Päätös ei koske virka-, ensihoito- ja pelastustehtävien suorittamiseksi, Puolustusvoimien toiminnan varmistamiseksi sekä muusta vastaavasta syystä välttämätöntä vesikulkuneuvolla liikkumista.

Voimaantulo

Päätös tulee voimaan 1.10.2022 lukien mahdollisesta muutoksenhausta huolimatta ja on voimassa toistaiseksi. Muutoksenhakuviranomainen voi kuitenkin kieltää päätöksen täytäntöönpanon.