Transport- och kommunikationsverket Traficom varnar för bedrägeriförsök som skickas ut i form av textmeddelanden. I meddelandet står det att en överlåtelseanmälan har gjorts för mottagarens fordon. Meddelandet uppmanar mottagaren att registrera ett ägarbyte på webbsidan av Trafi, Transport- och kommunikationsverket Traficoms föregångare.
Avsändaruppgifterna i meddelandena är förfalskade. På telefonen anges avsändaren vara en känd och betrodd aktör som inte har någonting att göra med meddelandet.
I meddelandena finns en länk till en webbsida som inte har någonting att göra med Trafi eller Traficom. Traficom skickar aldrig ut textmeddelanden som gäller registrering av fordon till sina kunder.
Läs mer om bluffmeddelanden i Cybersäkerhetscentrets Informationssäkerhet nu!-artikel (Extern länk).