Förstasidan: Traficom
Förstasidan: Traficom
Meny

Det femte skedet i ansökan angående infrastruktur för alternativa bränslen inom transportsektorn via Fonden för ett sammanlänkat Europa (Connecting Europe Facility, CEF) öppnades den 14 april 2023. Ansökningstiden avslutas den 7 november 2023 klockan 17.00 centraleuropeisk tid. I ansökan finansieras projekt som syftar till att bygga infrastruktur för alternativa bränslen.

Ansökan om finansiering genomförs som en så kallad blandansökan (blending) som kombinerar EU-stöd och extern lånefinansiering. Lånefinansieringens minimimängd är 10 % av projektets kostnader. Lånefinansieringen kan beviljas av en så kallad Implementing Partner som är godkänd av kommissionen eller av en kommersiell bank.

Ansökan delas in i tre delområden:

  • Infrastruktur för alternativa bränslen - enhetsbidrag (unit contributions)
  • Infrastruktur för alternativa bränslen - LNG (works - LNG)
  • Infrastruktur för alternativa bränslen - nollutsläpp (works - zero emissions)

Alla finländska CEF-ansökningar behöver ett nationellt godkännande. Även internationella CEF-ansökningar behöver ett nationellt godkännande om en finländsk sökande deltar i ansökan. För detta ändamål ska sökanden lämna in ansökningarnas färdiga A- och B-blanketter samt en finskspråkig projektsammanfattning till Transport- och kommunikationsverket Traficom senast sen 12 oktober 2023 till adresserna nedan

Ytterligare information om ansökan och den nationella processen (på finska).

Ytterligare information

Atte Melasniemi, ledande sakkunnig, atte.melasniemi@traficom.fi,tfn 029 534 5408
Marko Mäenpää, specialsakkunnig, marko.maenpaa@traficom.fi, tfn 029 534 6792.