Luftfartslagen ändras från och med den 1 september 2025 och detta påverkar även processen för flyghindertillstånd. Regleringen som gäller flyghindertillstånd i luftfartslagen ändras till den del där tillämpningen har medfört utmaningar. Syftet med lagändringen är att förbättra flygsäkerheten.
Ett flyghinder kan vara vilket objekt som helst som reser sig från marken och som stör lufttrafiken eller anläggningar som tjänar lufttrafiken. Exempel på sådana hinder är byggnader, master, torn, lyftkranar, vindkraftverk eller kraftledningar. Även höga träd kan vara flyghinder.
Förhandsutredning krävs före ansökan om flyghindertillstånd lämnas in till Traficom
Hittills har ansökan om flyghindertillstånd gjorts direkt till Transport- och kommunikationsverket Traficom. Från och med den 1 september ändras ansökningsprocessen: innan sökanden lämnar in den officiella tillståndsansökan till Traficom måste hen be om utredningar om hindrets inverkningar från flygprocedurplanerare som är verksamma i Finland samt från den aktuella flygplatsoperatören. Dessa aktörer kan även ta ut en skälig ersättning för utredningarna.
Flygplatsoperatörer och flygprocedurplanerare har en central roll
Enligt den nya lagen är flygplatsoperatörer och flygprocedurplanerare den första kontaktpunkten i processen för flyghindertillstånd. Beroende på hindrets läge begärs förhandsutredningar direkt från Finavia eller från andra flygplatser, av vilka det finns cirka 70 i Finland. Dessutom måste en förhandsutredning begäras från Fintraffic eller Aii Air Space Design.
I vissa fall kan flygplatsoperatören komma överens med den sökande direkt om att ställa upp ett flyghinder och meddela hindret till det flyghinderregister som Traficom upprätthåller. Då sköts hela processen via flygplatsen. Om hindret inte ligger inom en flygplats påverkansområde behövs inte någon förhandsutredning, men man måste ändå ansöka om flyghindertillstånd från Traficom.
Om flygplatsoperatören inte godkänner hindret måste sökanden bifoga förhandsutredningarna till ansökan om flyghindertillstånd som lämnas in till Traficom. Traficoms handläggningstid för ansökan är cirka 45 dygn.
Byggföretag, vindkraftsbolag och aktörer inom telebranschen är typiska tillståndssökande
Ansökan om flyghindertillstånd gäller alla aktörer som bygger eller uppför höga konstruktioner i närheten av flygplatser. Flygplatsoperatörer och leverantörer av tjänster som avser utformning av flygprocedurer ger sökande anvisningar om hur förhandsutredningen ska begäras från dem.
"Den nya praxisen innebär att uppgifterna om det planerade objektet går direkt till den närmaste aktören för analys. På så sätt får vi redan från början en realistisk bild av hindrets inverkan och grunderna för att bevilja tillstånd. Ibland kan en aktör komma överens direkt med flygplatsoperatören om att uppföra ett hinder, men i de flesta fall fungerar förhandsutredningarna som underlag för den flyghindertillståndsansökan som lämnas in till Traficom. Detta ökar flexibiliteten och transparensen i processen", betonar enhetschef Pasi Takala vid Traficom.
Information om flygplatsernas och flygprocedurernas lägen finns i Finlands luftfartshandbok som ges ut av Fintraffics flygtrafiktjänst. Som positionsdata inom luftfarten används koordinatsystemet WGS-84.
Ytterligare information:
Transport- och kommunikationsverket Traficom: lentopaikat@traficom.fi
Finavia: lentoesteselvitykset@finavia.fi
Fintraffic: lentoesteet@fintraffic.fi
Aii Air Space Design: info@airspace.fi
Länkar:
Information om flygplatsernas och flygprocedurernas lägen finns i Finlands luftfartshandbok, https://www.ais.fi/eaip/
Finavias förhandsutredningar: https://finavia.fi/lentoesteselvitys
Fintraffics förhandsutredningar: https://www.fintraffic.fi/fi/ans/anspalvelut/asiantuntijapalvelut/lentoesteet
Aii Air Space Designs förhandsutredningar: estelausunnot@airspace.fi
Traficoms elektroniska tjänster/flyghindertillstånd: https://traficom.fi/sv/transport/luftfart/flyghinder
Kommunikationsministeriets nyhet om lagändringen den 27 juni 2025: https://lvm.fi/sv/-/lagandringar-for-forbattring-av-luftfartssakerheten