Flygfrakt och säker transportkedja | Traficom
Transport- och kommunikationsverket

Flygfrakt och säker transportkedja

Man ska vidta säkerhetsåtgärder för all flygfrakt. Åtgärderna kan vara antingen säkerhetskontroller eller transport av frakt i en övervakad och säkrad transportkedja. Att skicka frakt i en övervakad transportkedja snabbar upp godsflöden eftersom det inte behövs några andra säkerhetsåtgärder.

Traficom beviljar företaget som deltar i transportkedjan ett myndighetsgodkännande som gäller säkerhetsåtgärderna och övervakar på detta sätt säkerheten för flygfrakt i Finland. De som deltar i transportkedjan är en säkerhetsgodkänd speditör (marktjänstföretag, transportföretag) samt en känd avsändare (produktens tillverkare). 
En så kallad begränsad säkerhetsutredning krävs för de personer som ansvarar för säkerhetsfrågorna inom företagen som deltar i transportkedjan samt för alla som deltar i flygfraktens säkerhetsåtgärder. Dessa utredningar söks hos Finavia. 

Säkerhetsgodkända speditörer

En säkerhetsgodkänd speditör är ett marktjänstföretag eller transportföretag som utför de säkerhetsåtgärder för flygfrakt eller flygpost vilka godkänts eller krävs av luftfartsmyndigheten. Samarbetspartner och intressentgrupper uppskattar företag som har ett myndighetsgodkännande för säkerhetsåtgärderna. Godkännandet gäller inom hela EU-området.

Skicka in en fritt formulerad ansökan till Traficom. Företaget ska i enlighet med Traficoms närmare anvisningar utbilda sin personal och göra upp ett säkerhetsprogram där man beskriver hur man vidtar de säkerhetsåtgärder som krävs i alla de verksamhetsställen för vilka godkännande söks.

Företaget ska utse en person som ansvarar för genomförandet av säkerhetsstandarderna. Denna person ska känna till företagets exportprocedurer och genomgå en säkerhetsutredning. Säkerhetsutredningar krävs även för personalen som hanterar flygfrakt. Dessutom ska personen ha genomgått utbildningen för säkerhetsansvariga (undervisningskategori 12) i enlighet med punkt 11.2.5 i bilagan till förordningen (EU) 2015/1998. Även personalen som hanterar flygfrakt ska ha genomgått en säkerhetsutbildning som Traficom godkänt (undervisningskategori 9 eller 14).

När kraven är uppfyllda granskar Traficom företagets säkerhetsprogram. Om programmet överensstämmer med kraven granskar Traficom företagets verksamhet och lokaler. Företaget får ett intyg över godkännandet. Intyget verifieras genom att företagets uppgifter förs in i unionens databas för säkerhet i leveranskedjan för flygfrakt.

För att godkännandet ska kunna upprätthållas kontrollerar Traficom företagen minst vart femte år. Tillsynskontroller utförs även mellan godkännandekontrollerna. Avgiften som tas ut för godkännandet är förenlig med den gällande förordningen om avgiftsbelagda prestationer.
Ansökningar om myndighetsgodkännandet lämnas in per e-post på adressen registrator(at)traficom.fi eller per post på adressen Transport- och kommunikationsverket Traficom, PB 320, 00059 TRAFICOM.
 

Godkännande som känd avsändare

En känd avsändare är ett företag som tillverkar produkten eller sammansätter den av sådana delar där förbjudna föremål tydligt kan upptäckas utan hjälpmedel och det är möjligt att under sammansättningsfasen förhindra att dessa hamnar i slutprodukten.

En säkerhetsgodkänd speditör kan kombinera försändelser i exportprocessen om alla leverantörer har godkännandet som känd avsändare. På detta sätt kan man till exempel utnyttja godkännanden vilka leverantörer av komponenter har då försändelserna har samma destination.

 

Skicka in en fritt formulerad ansökan om godkännande som känd avsändare till Traficom. Traficom skickar närmare anvisningar på basis av vilka företaget självt kan bedöma på förhand om det uppfyller kraven.

Företaget ska utse en person som ansvarar för genomförandet av säkerhetsstandarderna (säkerhetsansvarig). Denna person ska känna till företagets exportprocedurer och genomgå en säkerhetsutredning. Säkerhetsutredningar krävs även för personalen som hanterar flygfrakt. Den säkerhetsansvariga ska ha genomgått utbildningen för säkerhetsansvariga som Traficom godkänt (undervisningskategori 12).

Även personalen som hanterar flygfrakt ska ha genomgått en säkerhetsutbildning som Traficom godkänt (undervisningskategori 9 eller 14). När personalen är utbildad och företaget anser att det uppfyller kraven, kontakta Traficom för att komma överens om granskningen av lokalerna och verksamheten.

När kraven är uppfyllda granskar Traficom företagets säkerhetsprogram. Om programmet överensstämmer med kraven granskar Traficom företagets verksamhet och lokaler. Företaget får ett intyg över godkännandet. Intyget verifieras genom att företagets uppgifter förs in i unionens databas för säkerhet i leveranskedjan för flygfrakt.

Godkännandet ska förnyas vart femte år. 

Avgiften som Traficom tar ut för godkännandet är förenlig med den gällande förordningen om avgiftsbelagda prestationer.

Ansökningar om myndighetsgodkännandet lämnas in per e-post på adressen registrator(at)traficom.fi eller per post på adressen Transport- och kommunikationsverket Traficom, PB 320, 00059 TRAFICOM

Säkerhetsgodkända leverantörer (catering) 

En säkerhetsgodkänd leverantör är ett företag som erhållit Traficoms godkännande och som kan leverera förnödenheter för användning ombord på luftfartyg direkt till luftfartyget.

Godkännande kan sökas genom att skicka in en skriftlig ansökan och företagets säkerhetsprogram till Traficom. Säkerhetsprogrammet ska innehålla en beskrivning av hur sökanden uppfyller kraven som ställts på den. Företaget ska även ge sin personal den utbildning som säkerhetsstandarderna förutsätter.
Om inga brister upptäcks vid godkännandekontroller beviljas företaget godkännandet. Årsavgiften som tas ut för godkännandet är förenlig med den gällande förordningen om avgiftsbelagda prestationer.

Ansökningar om myndighetsgodkännandet lämnas in per e-post på adressen registrator(at)traficom.fi eller per post på adressen Transport- och kommunikationsverket Traficom, PB 320, 00059 TRAFICOM

Säkerhetsgodkända leverantörer (på finska)

Ytterligare information

ilmailunturva-asiat@traficom.fi

Sidan är senast uppdaterad