Ilmoita yrityksen laskutusosoite ajoneuvoverotusta varten | Traficom
Liikenne- ja viestintävirasto

Ilmoita yrityksen laskutusosoite ajoneuvoverotusta varten

Toimitamme yritykselle ajoneuvoverolipun verkkolaskuna tai yrityksen ilmoittamaan erilliseen laskutusosoitteeseen. Jos muuta tietoa ei ole, toimitamme verolipun yrityksen liikenneasioiden rekisterissä olevaan osoitteeseen.

Voit päivittää yrityksen laskutustietoja, jos sinulla on yrityksen edustamisoikeus tai Liikenteen toimijoiden tietojen ja lupien ylläpito-valtuus.

Toimi näin

  • Vaihe 1

    Kirjaudu Oma asiointiin

    Tunnistautumisen jälkeen valitse asiointirooliksi yrityksen/organisaation puolesta asiointi.

  • Vaihe 2

    Lisää yrityksen laskutusosoite kohdassa Organisaation tiedot

    Organisaation tiedot -kohta löytyy etusivun yläosasta.

  • Vaihe 3

    Valitse laskutustiedoista Ajoneuvoveron laskutus

    Voit ilmoittaa yritykselle verkkolaskuosoitteen ja/tai laskutusosoitteen kirjepostille.

     

    Voit tehdä ilmoituksen pääyksikölle ja/tai toimipaikalle. Toimipaikan laskutusosoitteen pääset ilmoittamaan Toimipaikat -välilehden kautta.

     

    Verkkolaskun tilaamista varten yritykselläsi tulee olla verkkolaskuosoite. Verkkolaskun tilaamista varten tarvitset myös tiedon, mikä taho toimii verkkolaskujesi välittäjänä (=operaattori).

  • Vaihe 4

    Tarkista ilmoittamasi tiedot ja tallenna

    Laskutusosoite on voimassa toistaiseksi ilmoituspäivästä alkaen.

Jos et voi käyttää Oma asiointi -palvelua ajoneuvoverotuksen laskutusosoitteen lisäämiseksi, voit ilmoittaa tiedot paperilomakkeella.

Lähetä ilmoitus postitse osoitteeseen Liikenne- ja viestintävirasto Traficom  PL 320, 00059 TRAFICOM.

Usein kysyttyä yrityksen laskutusosoitteen ilmoittamisesta ajoneuvoverotusta varten

Yritysten osoitetiedot pääyksikön osalta päivittyvät suoraan liikenneasioiden rekisteriin Yritys- ja yhteisötietojärjestelmän (YTJ) kautta.

Jos yrityksellä on liikenneasioiden rekisterissä pääyksikön alla olevia toimipaikkatunnuksia (esim. 1234567-8AA), eivät toimipaikkojen osoitetiedot päivity automaattisesti YTJ:n kautta. Yrityksen on siis itse huolehdittava osoitetietojensa ajantasaisuudesta.

Toimipaikan osoitteenmuutoksen voi tehdä Traficomin Oma asiointi -palvelussa tai lomakkeella Yrityksen/yhteisön osoitteen- ja nimenmuutosilmoitus (Y323).

Sinun on ilmoitettava ajoneuvoveron laskutustiedot jokaiselle toimipaikalle erikseen esimerkiksi Oma asiointi -palvelussa yllä olevan ohjeen mukaisesti.

Jos yrityksesi laskutustiedot muuttuvat, voit tehdä muutokset esimerkiksi Traficomin Oma asiointi -palvelussa kohdassa Organisaation tiedot.

Verkkolasku on sähköinen lasku, jonka tiedot ovat automaattisesti käsiteltävissä ja josta voidaan tuottaa tietokoneen näytölle paperilaskua muistuttava näkymä.

Lisätietoa verkkolaskusta Tieken verkkosivuilta

Traficomin ajoneuvoverotus ei käytä Tieken verkkolaskuosoitetta. Sinun tulee ilmoittaa verkkolaskuosoite Traficomin Oma asioinnissa.

Suomessa rekisteröidystä tai Suomessa käytettävästä ajoneuvosta suoritetaan valtiolle ajoneuvoveroa ja ulkomailla rekisteröidyistä Suomessa tilapäisesti käytettävistä ajoneuvoista ajoneuvoverona kannettavaa kiinteää veroa ja kulutusveroa siten kuin tässä laissa säädetään.

1281/2003Voimaantulopäivä: 1.1.2004

Sivu on viimeksi päivitetty