Etusivu: Traficom
Etusivu: Traficom
Valikko
 

Henkilö- ja pakettiautojen savutusmittausten luotettavuus katsastuksessa
AKE 3/02 Henkilö- ja pakettiauton savutusmittausten... - luvut 1-2 (pdf)
AKE 3/02 Henkilö- ja pakettiautojen savutusmittausten... - luvut 3-4 (pdf)
AKE 3/02 Henkilö- ja pakettiautojen savutusmittausten... - luvut 5-6 (pdf)

Pasi Paavola

Tutkimuksen tavoite oli selvittää dieselkäyttöisten henkilö- ja pakettiautojen pakokaasun valonläpäisykykyyn perustuvan päästötarkastuksen luotettavuus käytönaikaisessa valvonnassa. Valonläpäisykyky eli opasiteetti mitataan erityisellä savutusmittarilla kuormittamatonta moottoria kiihdytettäessä.

Työssä luodaan katsaus pakokaasupäästöjen rajoituksen ja valvonnan kehitykseen ja nykytilaan sekä eurooppalaisessa että kansallisessa ajoneuvolainsäädännössä. Vaatimus päästötarkastusten suorittamisesta perustuu ajoneuvojen katsastuksesta annettuun direktiiviin.

Erikseen on annettu direktiivejä uutena käyttöön otettavan ajoneuvon tai moottorin sallituista pakokaasupäästöistä. Direktiivit sisältävät vaatimuksia myös opasiteetin mittaamisessa käytettäville mittalaitteille. Työssä tutustutaan mittalaitteiden vaatimuksiin ja toimintaperiaatteisiin sekä mittauksen suorittamiseen ja saatujen tulosten arvosteluun.

Ulkoisten tekijöiden, kuten säätilan ja mittauksen suorituksen, ja sisäisten eli mittalaitteesta johtuvien tekijöiden vaikutus saataviin tuloksiin selvitetään kokeellisesti tekemällä mittaussarjoja. Saadusta havaintoaineistosta etsitään syy-yhteydet mittaustulosten ja taustatekijöiden välille. Eri valmistajien mittalaitteet painottavat pakokaasusta mitattua hetkellistä opasiteettia eri tavoin ja eri algoritmein, jolloin saatu mittaustulos voi suuresti riippua mittarin merkistä. Työssä on vertailtu erimerkkisten mittareiden näyttämiä.

Tutkimuksessa instrumentoitiin koeauto kaasupolkimen asentoa ajan suhteen mittaavalla laitteistolla ja tutkittiin polkimen pohjaan painamisen nopeuden vaikutusta mitattuun savutukseen.

Luotettavuuden parantamiseksi olisi ensisijaisesti täsmennettävä mittalaitteelle, mittaajalle ja mittausolosuhteille asetettuja vaatimuksia. Ulkoisten tekijöiden vaikutus tuloksiin ei ole yksiselitteinen, joten olisi tarpeen ensisijaisesti tarkoin määritellä sallitut mittausolosuhteet.

Savutusanalysaattoreiden erilaisen sähköisen ja mekaanisen kokoonpanon sekä signaalinkäsittelyn takia erityisen mittarien hyväksyntäjärjestelmän ottaminen käyttöön olisi suositeltavaa.