Liikenne- ja viestintävirasto

Traficom ja ilmailualan toimijat muistuttavat: powerbankit ja sähkösavukkeet kuuluvat käsimatkatavaroihin, eivät ruumaan

23. kesäkuuta 2026 klo 8.05

Litiumakkuja sisältävät laitteet ovat osa lähes jokaisen lentomatkustajan arkea. Älypuhelin, kannettava tietokone, powerbank ja sähkösavuke kulkevat usein matkalla mukana. Väärin pakattuna erityisesti varavirtalähteet eli powerbankit ja sähkösavukkeet voivat aiheuttaa turvallisuusriskin. Helsinki-Vantaalla ruumaan menevistä matkatavaroista poistetaan vuosittain kymmeniä tuhansia powerbankeja. Traficom ja ilmailualan toimijat muistuttavat, että varavirtalähde kuuluu aina käsimatkatavaroihin.

Liikenne- ja viestintävirasto Traficom, lentoasemayhtiö Finavia ja lentoyhtiöt Finnair, Norra, Norwegian sekä maapalveluyhtiö Airpro muistuttavat matkustajia litiumakkuja sisältävien laitteiden turvallisesta pakkaamisesta. Traficomin koordinoiman yhteiskampanjan tavoitteena on varmistaa, että matkustajat saavat selkeät ja yhtenäiset ohjeet jo ennen lentoasemalle saapumista.

"Mukana kuljetettavien litiumakuilla toimivien laitteiden määrän kasvu on globaali ilmiö. Siksi ilmailualan viranomaiset, lentoyhtiöt ja muut ilmailutoimijat kampanjoivat aktiivisesti niin Euroopassa kuin muuallakin maailmassa. On tärkeää, että matkustajat tiedostavat litiumakkuja sisältävien laitteiden mahdolliset riskit, joita voidaan hallita oikealla pakkaamisella", korostaa ilmailujohtaja Jukka Hannola Liikenne- ja viestintävirasto Traficomista.

Powerbankit, vara-akut ja sähkösavukkeet aina mukaan matkustamoon

Finavian raportin mukaan ruumaan menevistä matkatavaroista poistetaan Suomessa vuosittain noin 34 000–36 000 powerbankia. Määrät kasvavat erityisesti vilkkaimpina matkustuskausina, kuten kesällä ja joulun aikaan.

Litiumakut ovat oikein käsiteltyinä ja pakattuina turvallisia. Riski syntyy silloin, jos akku vaurioituu, joutuu oikosulkuun, ylikuumenee, savuaa tai syttyy. Siksi on tärkeää, että tietyt laitteet kuljetetaan aina matkustamossa, jossa mahdollinen tilanne voidaan havaita ja siihen voidaan puuttua nopeasti.

”Litiumakkuja sisältävät laitteet ovat nykyään tavallinen osa matkustamista. Juuri siksi haluamme muistuttaa, että ne pitää pakata oikein. Matkustajan kannalta tärkein viesti on selkeä: powerbank, vara-akku ja sähkösavuke mukaan käsimatkatavaroihin, ei ruumaan”, sanoo Finavian Helsinki-Vantaan lentoaseman palvelutoiminnoista vastaava johtaja Hanna Hämäläinen.

Uusi sääntö: powerbankeja saa ottaa lennolle mukaan enintään kaksi

ICAO:n eli kansainvälisen siviili-ilmailuviranomaisen uusi, huhtikuussa voimaan tullut pakollinen rajoitus lentoyhtiöille on se, että varavirtalähteitä saa ottaa lennolle mukaan enintään kaksi kappaletta, nimelliskapasiteetiltaan enintään 100 wattituntia. Ne on myös aina pakattava käsimatkatavaroihin. Powerbankia ei saa käyttää lennon aikana laitteen lataamiseen, eikä sitä saa ladata lentokoneen pistorasiasta.

Powerbankien lisäksi myös vara-akut, sähkösavukkeet ja vape-tuotteet kuljetetaan aina käsimatkatavaroissa. Niitä ei saa pakata ruumaan menevään laukkuun.

”Matkustajalla voi olla mukanaan yllättävän monta litiumakkua sisältävää laitetta. Puhelimen ja kannettavan tietokoneen lisäksi mukana voi olla kuulokkeet, powerbank, sähkösavuke, älykello, kamera, uuden ajan kasvomaski tai talvikaudella lämmitettävät asusteet. Kun nämä pakataan oikein, matkanteko sujuu turvallisemmin ja jouhevammin”, sanoo Norwegianin viestintä- ja yhteiskuntasuhdejohtaja Mira Linnamaa.

Tarkista laukku myös lähtöportilla

Jos käsimatkatavara siirretään lähtöportilla ruumaan, matkustajan pitää tarkistaa laukku vielä kerran. Powerbank, vara-akku, sähkösavuke ja muut ruumassa kielletyt esineet on otettava pois laukusta ennen sen luovuttamista.

Lentoasemilla joudutaan säännöllisesti poistamaan ruumaan menevistä matkatavaroista esineitä, joita ei saa kuljettaa ruumassa. Useimmiten kyse on vahingosta: powerbank tai sähkösavuke on jäänyt laukkuun epähuomiossa.

”Oikea pakkaaminen alkaa jo kotona. Kun matkustaja tarkistaa ennen lähtöä, mitä omassa laukussa on ja minne laitteet kuuluvat, se vähentää turhaa selvittelyä lentoasemalla, säästää aikaa ja tukee koko lentomatkan turvallisuutta”, sanoo Finavian Helsinki-Vantaan lentoaseman palvelutoiminnoista vastaava johtaja Hanna Hämäläinen.

Myös muut litiumakulliset laitteet kannattaa pakata matkustamoon

Perussääntönä kaikki litiumakkuja sisältävät laitteet suositellaan pakkaamaan ensisijaisesti käsimatkatavaroihin. Ruumaan pakkaaminen on tiettyjen akullisten laitteiden osalta mahdollista, mutta tällöin pitää noudattaa erityistä huolellisuutta. 

Kannettavat tietokoneet, älypuhelimet, lääkinnälliset CPAP-laitteet ja uudet laitteet kuten hoitavat kasvomaskit luokitellaan ns. keskisuuren riskin esineiksi. Kun esimerkiksi kannettava tietokone pakataan ruumaan menevään laukkuun, laite pitää sammuttaa kokonaan. Lisäksi on varmistettava, ettei se voi käynnistyä laukussa itsestään. Laite on suojattava iskuilta, puristumiselta ja vaurioilta.

Vaurioitunutta, pullistunutta, poikkeavasti kuumenevaa tai muuten vialliselta vaikuttavaa akkua tai laitetta ei pidä ottaa mukaan lennolle.

Ilmoita savusta, hajusta tai kuumenemisesta heti lentohenkilökunnalle

Jos akku tai laite kuumenee, pullistuu, savuaa tai haisee oudolta lennon aikana, asiasta pitää kertoa heti matkustamohenkilökunnalle. Akkua ei pidä siirtää matkatavarahyllylle, peittää tai yrittää käsitellä omin päin.

”Matkustamohenkilökunta on koulutettu toimimaan myös akkuihin liittyvissä häiriötilanteissa. Tärkeää on, että matkustajalla on näköyhteys laukkuun, jossa akullinen laite on. Tämä varmistaa sen, että mahdollinen vaaratilanne voidaan havaita ajoissa. Mitä nopeammin matkustaja ilmoittaa havainnostaan, sitä nopeammin tilanteeseen voidaan puuttua. Matkustajien ja lentohenkilökunnan hyvä yhteistyö ja valppaus minimoivat mahdolliset litiumakkujen aiheuttamat tilanteet”, painottaa Finnairin matkustamoturvallisuuspäällikkö Ida Flykt.  
 

Lisätietoja

Liikenne- ja viestintävirasto Traficom: Jaakko Koskinen, yksikönpäällikkö, jaakko.koskinen@traficom.fi,  
puh. 029 534 6061
Finavia: Mediadeski, comms@finavia.fi, puh. 020 708 2002 
Finnair: Mediadesk, comms@finnair.com, puh. 09 818 4020 
Norwegian: Mira Linnamaa, viestintä- ja yhteiskuntasuhdejohtaja, mira.linnamaa@norwegian.com, 
puh. 040 842 5675